Az orosz Gazprom-csoport Haidachban lévő tárolója üresen állt az orosz invázió óta, ezért az osztrák kormány olyan jogszabályt fogadott el, amely szerint Ausztriában minden tárolót igénybe lehet venni. Gáztörvényben rögzítette a „használd vagy elveszíted” elvet. Amennyiben egy tározót nem töltenek fel szisztematikusan, akkor más vállalatoknak is lehetőséget kell adni a tárolásra. Ennek alapján az orosz állami Gazprom cég elvesztette a Haidachban (Salzburg) található gáztároló használati jogát.
A haidach-i tárolóban 2022. március 29-e óta 0,0 százalékos a töltöttségi szint. Legutóbb 2021. december közepén tároltak itt jelentősebb mennyiséget.
Az üzemeltetéssel megbízott cég már megkezdte a kapacitások forgalmazását, a vállalkozásoktól érkező megkereséseket a „First Come, First Serve” elv szerint rangsorolják. A lépés az osztrák raktározási célok elérését hivatott segíteni.
Az E-Control szabályozó hatóság most a tárolókapacitások egy részének – összesen 14 terawattóra (TWh) üzemi gázmennyiség – forgalmazásával bízta meg a RAG Austria együttműködő céget. Ez Haidach kapacitása kétharmadának felel meg.
A németek elkezdtek rettegni
Teljesen jogos az az osztrák törekvés, hogy Ausztriában minden tároló megteljen. „Úgy döntöttünk, hogy az osztrák területen lévő összes gáztárolót be kell kapcsolni a hálózatunkba” – mondta Leonore Gewessler osztrák klímavédelmi és energiaügyi miniszter korábban.
Viszont az ausztriai Haidachban található gáztároló eddig elsősorban Bajorországot látta el, amihez most Bécs is hozzáférést akar, és ez kiverte a bajoroknál a biztosítékot.
Márpedig a haidachi Európa egyik legnagyobb gáztárolója, amely 2,9 milliárd köbmétert képes befogadni.
Hétfőn még Hubert Aiwanger bajor gazdasági miniszter higgadtan reagált: „érthető, hogy Ausztria is hozzá akar jutni a tárolóhoz. Európa-szerte mindenki ugyanabban a csónakban jár, ha gázellátásról van szó, és támogatnunk kell egymást".
Markus Söder ( CSU ) bajor miniszterelnök már élesebben fogalmazott, kifejezve, hogy a tároló közelgő csatlakozása az osztrák hálózathoz érintheti a fogyasztók érdekeit, különösen Dél-Németországban. Hozzátette azt is, hogy „ha Bajorország, mint a gazdaságilag legerősebb szövetségi állam nincs megfelelően ellátva, az a gazdaság egészére kihat. Ha elvágod a Délt, megbénítod az egész országot”.